موتور دمنده بخاری: مقاومت، نحوه کار، علائم خرابی، مشکلات و تست کردن

فهرست مطالب

موتوری که فن را در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو راه اندازی می کند، موتور دمنده بخاری نامیده می شود. داخل داشبورد، اغلب در سمت مخالف فرمان یا داخل محفظه موتور روی دیوار آتش قرار دارد. مقاومت موتور دمنده یا ماژول کنترل موتور دمنده قسمتی است که سرعت موتور دمنده بخاری را کنترل می کند.

چه تفاوتی دارند؟ مقاومت موتور دمنده یک مقاومت الکتریکی ساده است. در خودروهایی که موتور دمنده فقط 4 یا 5 سرعت ثابت دارد، استفاده می شود.

نحوه کنترل سرعت موتور دمنده (فن بخاری و کولر)

خودروهای دارای سیستم کنترل آب و هوای خودکار و خودروهایی که سرعت دمنده را می توان به تدریج کاهش و افزایش داد، مجهز به ماژول کنترل موتور دمنده الکترونیکی هستند.

در اکثر خودروهای مدرن، مقاومت موتور دمنده یا ماژول کنترل در داخل یکی از کانال های سیستم HVAC (سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع)، نزدیک به موتور دمنده نصب می شود. این کار انجام می شود، بنابراین مقاومت یا یک ماژول کنترل با عبور هوا خنک می شود. در برخی خودروهای قدیمی، یک مقاومت موتور دمنده با دسترسی از زیر کاپوت روی دیوارۀ آتش نصب شده بود.

موتور دمنده بخاری ایلکو

مشکلات مربوط به مقاومت موتور دمنده بخاری در بسیاری از خودروها رایج است. رایج ترین علامت خرابی مقاومت موتور دمنده زمانی است که فن بخاری فقط در بالاترین سرعت تنظیم شده (4 یا 5) کار می کند و در سرعت های پایین کار نمی کند. در برخی خودروها، خرابی مقاومت موتور دمنده می تواند باعث شود فن بخاری به طور کامل کار نکند.

در بیشتر موارد، مقاومت موتور دمنده به دلیل خوردگی یا گرمای بیش از حد از کار می افتد. گاهی اوقات، مقاومت مکانیکی در برابر چرخش موتور باعث جریان الکتریکی بیش از حد می شود که می تواند بیش از حد گرم شود و به مقاومت موتور دمنده آسیب زودرس برساند. به عنوان مثال، هنگامی که تیغه فن توسط یک جسم خارجی گیر می کند یا زمانی که بلبرینگ موتور فرسوده شده و آزادانه نمی چرخد، این اتفاق می افتد.

مشکلات مربوط به ماژول کنترل موتور دمنده کمتر اتفاق می افتد، اما به همان دلیل از کار می افتد: به دلیل خوردگی یا گرم شدن بیش از حد در هنگام گیر کردن یا اتصال موتور. در بیشتر موارد وقتی یک ماژول کنترل دمنده از کار می افتد، موتور دمنده اصلا کار نمی کند. در برخی خودروها (مانند کامیون‌های GM قدیمی)، خرابی ماژول یا پردازنده دمنده می‌تواند باعث شود موتور دمنده حتی با احتراق خاموش باشد، به کار خود ادامه دهد.

اشکال مقاومت موتور دمنده بخاری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

روش های تشخیصی متفاوت است. اغلب بازرسی چشمی مقاومت مشکل را آشکار می کند. به عنوان مثال همانطور که در این عکس مشاهده می کنید، مقاومت موتور دمنده بخاری در این به دلیل خوردگی از کار افتاده است.

اگر مقاومت آسیب دیدگی نداشته باشد، مقاومت بین پایانه ها باید بررسی و با مشخصات آن مقایسه شود. اگر مغایرت داشته باشد، باید تعویض شود.

به عنوان مثال، در این عکس ما مقاومت این مقاومت موتور دمنده را اندازه گیری کردیم. طبق دفترچه راهنمای سرویس باید حدود 4-5 اهم باشد. تست مقاومت موتور دمنده با اهم متر مقاومت ناموفق تست شده با اهم متر در مورد ما اهم متر مدار باز را نشان می دهد که به این معنی است که مقاومت از کار افتاده است.گاهی اوقات، مقاومت موتور دمنده ممکن است به دلیل مشکلات خود موتور دمنده از کار بیفتد. این بدان معناست که پس از تعویض مقاومت موتور دمنده، بررسی کنید که آیا موتور دمنده آزادانه کار می کند و هیچ صدایی ایجاد نمی کند. مواردی را دیده‌ایم که یک موتور دمنده فرسوده باعث می‌شود مقاومتی که اخیراً جایگزین شده است دوباره از کار بیفتد. به عنوان مثال، این موضوع در مینی ون های قدیمی کرایسلر و دوج رایج بود. در این صورت موتور دمنده نیز باید تعویض شود. یکی از علائم فرسودگی موتور دمنده بخاری این است که می تواند به طور متناوب صدای جیغ بلندی در هنگام کار ایجاد کند.

اگر موتور دمنده بخاری اصلا کار نمی کند، ابتدا باید خود موتور دمنده تست شود. معمولاً با اندازه‌گیری ولتاژ در رابط موتور دمنده هنگام روشن شدن آن انجام می‌شود. اگر در موتور ولتاژ وجود داشته باشد (حداقل 4-6 ولت در دور پایین و 12 ولت در دور بالا) اما موتور کار نمی کند، موتور خراب یا گیر کرده است.

چیزهایی مانند برگ ها، شاخه ها، آجیل ها، قطعات فیلتر پاره شدۀ کابین می توانند تیغه موتور دمنده را مسدود کنند. این اغلب در بسیاری از خودروها اتفاق می افتد.

اگر ولتاژی در موتور وجود ندارد، کل مدار موتور دمنده بخاری  باید با شروع از فیوز آزمایش شود.

 اگر در موتور ولتاژ وجود داشته باشد (حداقل 4-6 ولت در سرعت پایین و 12 ولت در سرعت بالا) اما موتور کار نکند، موتور خراب است.

روش تست «مدول» بخاری

مکانیک در یک نمایندگی می تواند سیستم HVAC را با یک ابزار اسکن تشخیص دهد. اگر ابزار اسکن در دسترس نباشد، در بسیاری از خودروهای دارای سیستم کنترل آب و هوای خودکار حالت خودآزمایی یا تشخیصی وجود دارد.

معمولاً با فشار دادن و نگه داشتن دکمه های مختلف می توان آن را فعال کرد. به عنوان مثال، در هوندا آکورد 2009، دفترچه راهنمای سرویس این روش را به شرح زیر شرح می دهد: احتراق را روی ON قرار دهید. دکمه OFF را فشار داده و نگه دارید و در عرض 10 ثانیه دکمه Window Defogger را پنج بار فشار داده و رها کنید. سیستم وارد حالت خود عیب یابی می شود و در پایان آن در صورت بروز مشکل کد خطا روی نمایشگر نمایش داده می شود. دفترچه راهنمای سرویس، روند آزمایش هر کد را شرح می دهد

راه دیگر این است که ولتاژ موتور دمنده، ماژول کنترل موتور دمنده و سایر قسمت های مدار را طبق دفترچه راهنمای سرویس بررسی کنید. به عنوان مثال، در هوندا آکورد 2009 ذکر شده، برق + 12 ولت مستقیماً از طریق فیوز و سپس از طریق رله به موتور دمنده می رسد.

ماژول کنترل موتور دمنده (هوندا آن را Power Transistor می نامد) زمین را تامین می کند. ترانزیستور قدرت دارای 4 سیم است: دو سیم از واحد کنترل سیستم کنترل آب و هوا می آید، یکی زمین است، یکی به ترمینال منفی موتور دمنده می رود. دفترچه راهنمای سرویس توصیه می کند که ولتاژ را در موتور دمنده اندازه گیری کنید، سپس اگر مشکلی نداشت، در ترانزیستور قدرت و غیره.

خرابی ترانزیستور قدرت یک دلیل نسبتاً رایج برای کار نکردن موتور دمنده در برخی از خودروهای هوندا و آکورا بود. به عنوان مثال، بولتن هوندا 03-048 مشکلی را توضیح داد که در آن موتور دمنده برای سیستم تهویه مطبوع عقب در Pilot 2003 در تمام سرعت ها کار نمی کرد. ماژول کنترل موتور دمنده هوندا (ترانزیستور قدرت) ماژول کنترل موتور دمنده هوندا (ترانزیستور قدرت) بولتن توصیه می کند که ترانزیستور قدرت عقب را به عنوان راه حل جایگزین کنید.

روش  تعمیر بسیار ساده هست و شما می توانید خودتات این کار را انجام بدهید تصویر زیر چگونگی آن را نشان می دهد.

 

تعمیر مدول بخاری و دمنده

این نمودار نحوه اتصال مقاومت موتور دمنده را در یک ماشین معمولی نشان می دهد. در این خودرو در بالاترین تنظیم سرعت فن «4»، مقاومت دور زده شده و موتور دمنده مستقیماً توسط سوئیچ فن تغذیه می شود. به همین دلیل است که در برخی خودروها، اگر مقاومت خراب باشد، ممکن است موتور دمنده همچنان در تنظیم سرعت «بالا» کار کند.

 

در این نمودار، سوئیچ فن روی سرعت “1” تنظیم شده است، بنابراین جریان موتور دمنده توسط سه مقاومت (R2 + R3 + R4) که به صورت سری متصل شده اند کاهش می یابد. جریان جریان به رنگ آبی و قرمز نشان داده شده است.

در تنظیمات “2”، دو مقاومت به صورت سری و در “3” تنها یک مقاومت وجود دارد.افزودن مقاومت به مدار الکتریکی باعث کاهش جریان در مدار می شود. هنگامی که چندین مقاومت به صورت سری به هم متصل می شوند، مقاومت کل افزایش می یابد و برابر است با مجموع مقاومت های فردی.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
پشتیبانی آنلاین